حماسه یک غلام سیاه در کربلا

 

جَون در مدینه غلام و برده بود، حضرت على (ع) او را از صاحبش خرید و به ابوذر غفارى بخشید، او درخدمت ابوذر بود، و پس از شهادت ابوذر در تبعیدگاه ربذه، در خدمت امام حسن (ع) بود، و پس از شهادت امام حسن (ع) در خدمت امام حسین (ع) بود، و همراه کاروان حسینى از مدینه به سوى کربلا آمد.

جون، در روز عاشورا به حضور امام حسین (ع) آمد و اجازه رفتن به میدان براى جنگ با دشمن را طلبید، امام به او فرمود:

((اى جون، تو بخاطر آسایش در زندگى، به ما پیوسته اى، اینک آسایشى در میان نیست، اجازه دارى که از اینجا بروى و خود را از معرکه نجات دهى)).

جون خود را روى دو پاى امام حسین علیه السّلام انداخت و پاهاى آن حضرت را مى بوسید و مى گفت: ((اى پسر پیامبر! آیا سزاوار است که من در رفاه، کنار سفره شما بنشینم و اکنون شما را رها سازم، بدن من بدبو، و خاندانم ناشناخته، و رنگ بدنم سیاه است، به من لطفى کن، آیا مى خواهى شایستگى بهشت را نیابم و در نتیجه بدنم خوشبو، و سفید و خاندانم شریف نگردند؟! سوگند به خدا از شما جدا نمى شوم، تا خون سیاه من با خون شما درآمیزد)).

وقتى که امام حسین (ع) آمادگى جون را دریافت، به او اجازه رفتن به میدان را داد.

جون چون قهرمانى بى بدیل به سوى میدان تاخت و همچنان پیاپى بر دشمن حمله مى کرد و مى جنگید، به گونه اى که بیست و پنج نفر را به هلاکت رساند، سپس به شهادت رسید.

امام حسین (ع) به بالین او رفت و در کنار جسد پاک و بخون طپیده اش این دعا را کرد: ((خدایا چهره جون را زیبا، و پیکرش را خوشبو گردان و او را با محمد و آلش (ع) محشور فرما و بین او و محمد و آلش آشنائى بیشتر عطا کن)).

به برکت دعاى امام، آنچنان بدن پاکش خوشبو شد، که در قتلگاه، بوى خوش پیکر او خوشبوتر از مشک و عنبر به مشام مى رسید.

و از امام سجاد (ع) نقل شده فرمود: ((آن قبیله اى که پیکرهاى شهداى کربلا را دفن کردند، بعد از ده روز، بدن جون را یافتند که بوى مشک از آن ساطع بود)).

این بود حماسه یک غلام سیاه، و سرانجام درخشان و نورانى او.

منبع:داستان دوستان ج1ص78

/ 0 نظر / 17 بازدید